С интерес прочетох статията на Тишо за Нещото, социален експеримент, място за срещи и обмен, творчество, място, където можеш да даде; своите стари неща и да вземеш нещо, което ти харесва. Много се радвам на такива инициативи, които се опитват да променят ритъма на обществото свикнало да купува и изхвърля. В Германия забелязвам доста такива начинания, ето няколко примера, без гаранция за изчерпателност.
– Free your stuff – така се казват множество групи във Фейсбук, всеки град и регион има поне по една такава. Идеята е, че можеш да публикуваш каквото имаш за даване (give) или какво търсиш (need). По този начин се сдобих с няколко добри книги, с кутийки за чай, с кашони, като трябваше да се местя. Някои мои книги както и старата ми електрическа кана за варене на вода (благодарна съм за всеки превод на думата Wasserkocher, който да звучи по-малко абсурдно!) намериха нови собственици.
– Fairteiler – будка на централно място, където може да оставиш дрехи, храна, уреди, които не ти трябват повече и всеки може да мине и да си избере нещо.
– Foodsharing – за случайте, когато напазариш твърде много и остане. За храните, които след едно опитване, знаеш, че не са ти вкусни. За един свят, в който се изхвърля по-малко храна. Има си интернет страница и доста по-активни регионални фейсбук-групи.
– Kleiderkreisel – за размяна на дрехи. Голям процент от хората на страницата продават дрехите си, което малко се отдалечава от социалната идея. Друга идея са частни партита за размяна на дрехи (Kleidertauschparties) и битпазари (Kleidertauschflohmärkte). Носиш стари неща – взимаш нови.
– Отвореният шкаф за книги (Offener Bücherschrank) е шкаф, в който всек иможе да остави книги и да вземе, ако нещо му хареса. Списък на шкафовете в цялата Германия плюс няколко снимки как изглеждат. :)
– Повредените уреди също могат да бъдат спасени вместо да свършат на боклука. Инициативата Reparaturcafe се поддържа от хора, котио знаят как да поправят. Те няма да поправят ютията ти безплатно – те ще ти покажат как сам/а да я поправиш. ;)
– Pumpipumpe също е идея, свързана с уредите, които притежаваш. Представлява стикери с уреди, които в по-голямата част от времето събират прах, като бормашина, миксер или стълба например. Залепваш ги на пощенската кутия и така съседите ти знаят, че имаш бормашина и могат да те помолят да им услужиш.
– Umsonstladen се доближава до идеята на Нещото – магазин без пари, даваш и взимаш. Или само взимаш. Или само даваш. Важното е да не изхвърляш.
Идеята на всички тези инициативи е, че всеки един от нас може да направи света малко по-добро място, с по-малко боклук и с по-малко бедност. Всеки. Един. От. Нас.
Страхотни идеи! Дано имат успех