Аз чета

Македонци бе

Не, просто не мога.

Попаднах на този блог: http://jovanatozija.blogspot.com/ и не мога да не го споделя. Авторката, македонка, е студентка в Германия и пише ли, пише:

За блогот

Германија е многу убава земја, со чудни, за нас балканците малку неразбирливи луѓе со уште понеразбирлив менталитет. Јас пред извесно време се преселив во Германија и добив нагон моите студентско гастарбајтерски згоди и незгоди да ги споделам со вас. Во овој блог нишчо немат мамено.

10 работи зошто ја сакам Германија:

Германците се reliable
За жал немаме македонски збор за reliable, па морав вака. Кога ќе кажат дека ќе пратат маил до 10, праќаат маил до 10. Кога возот треба да стигне во 10.27, стига во 10.27. И неизмерно ме прави среќна што не мора да чекам академски четврт, секој пат кога се договарам со некого. Колку и да се вадам од кожа што задоцнување од една минута сепак го сметаат за задоцнување, многу ценам што го ценат твоето време.

10 работи зошто ја сакам Македонија повеќе од Германија:

9. Немаат смисол за естетика
Опседнати се со тоа што го носат да им биде удобно. Тоа резултира со екстремно грди и за модата понижувачки комбинации и испади.
* Сандали и чорапи – удобно и практично, ем си си ги луфтирал нозете ем не ти било ладно.
* Шушкавци – Ги носат зиме, лете, дење, ноќе само зошто им се практични. Дека во секој момент може да заврне. Ако имаат чадор во ранецот, шушкавецот и ги штити од ветар.
* Ранци – Ги обожаваат, повторно зошто се практични. Ние ранци носиме на школо и на излет. Геманциве ранци носат кога одат на шопинг, кога одат на кафе, кога одат на работа и секогаш носат литарска флаша вода пикната од страна на ранецот, да не им се припие вода ме разбираш… И заради тоа постојано изгледаат како туристи. Во споствениот град.

Готино четиво!

2 коментара към “Македонци бе

  1. Всъщност тази македонка ми е саседка и е много готин тип. Почти всеки ден се виждаме, пушим цигарки на слънчевата й тераса… много добре се разбираме помежду си. Също така се сабираме и със другите саседи които са най различни националност и си прекарваме страхотно времето заедно в пийване на винце, пеене на караоки и учене да свирим на китара. Изобщо времето през семесъра е страхотно, само когато наближава сесията се постихваме… но само ПОСТИХВАМЕ, а НЕ прекасваме.

    С две думи радвам се че я познавам !!

  2. Хаха, готино четиво е, определено. А това за раниците е вярно, писнало ми е в България да ме питат, ама защо ходиш винаги с раница? – Ми защото ми е удобно, защо.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Google photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Google. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.